Slide background
Slide background
Slide background

Pomoc dla poszkodowanych

Już blisko dwa miesiące trwa akcja pomocy dla naszych Hodowców bydła i trzody chlewnej z obszarów dotkniętych sierpniową nawałnicą.

 

Największe straty materialne odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i żniński) oraz pomorskim (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski i lęborski), a także w wielkopolskim. Ogółem oszacowane straty w zniszczonych budynkach to ponad 250 milionów złotych w tym w samym województwie kujawsko-pomorskim ok. 200 mln zł. W całej Polsce zniszczonych zostało 72 tys. ha upraw, a straty w drzewostanie szacowane są na 8,2 mln m sześc. drewna.

 

Już w pierwszych dniach po klęsce SHiUZ Bydgoszcz włączyła się w pomoc w sposób, który umożliwi Hodowcom utrzymanie bądź odbudowę potencjału hodowlanego ich gospodarstw. Z pomocy tej skorzystało jak do tej pory ponad 50 gospodarstw.

 

Miło nam zakomunikować, że do dotychczasowej pomocy włączyliśmy również nieodpłatne przekazanie pasz objętościowych (kiszonki) pochodzących z naszych upraw.

 

Gospodarstwo Pana Rafała Ksobiaka (gm. Podobowice k. Żnina) odnotowało szczególnie dotkliwe straty, uniemożliwiające przygotowanie wystarczającej ilości pasz dla zwierząt z własnych zbiorów. 45-hektarowy areał kukurydzy został zniszczony w 80%, na kolejnych 15 ha uprawa uległa całkowitemu zniszczeniu. Efektem trąby było także strzaskanie 2,5 ha żyta z wyką, zalaniu uległo 9 ha użytków zielonych, a także buraki.

 

Jednocześnie hodowca ma znaczne potrzeby jeżeli chodzi o zapas pasz objętościowych. W gospodarstwie utrzymywane są 154 krowy, a także 220 jałówek i 40 buhajków. Dodajmy, że taka przewaga żeńskiej jałowizny to efekt stosowania nasienia seksowanego z naszej oferty.

 

Pan Rafał Ksobiak prowadzi gospodarstwo z żoną Magdą od 12 lat.  

 

Magda i Rafał Ksobiakowie prowadzący gospodarstwo w Poddobowicach

 

Tak wyglądało blisko 60 ha kukurydzy Rafała Ksobiaka dzień po nawałnicy, która przeszła nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem 11-12 sierpnia 2017

 

Stan na 4.10.2017...

na skróty

żywienie i higiena